29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

DOSAB, Türkiye’nin yüz akıdır

11 Mart 2012, 00:27
DOSAB, Türkiye’nin yüz akıdır
FERUDUN KAHRAMAN
Mart ayında yapılan 3. Genel Kurul’un ardından bana ve listedeki diğer arkadaşlarıma gösterilen teveccüh ile başladığımız DOSAB Yönetim Kurulu görevi süresi boyunca bölgemize, sanayicimize ve kentimize çok önemli katkılar yapacağımıza inanıyorum.
 
Geçmiş dönemde 8 yıl boyunca başkan yardımcılığı görevimde yaptığımız değer yaratan projeler ve yatırımlara bu dönemde de yenilerini ekleyeceğiz. Yönetim kurulu üyelerimizin birlik ve beraberliği, içimizdeki hizmet aşkı ve deneyimimiz bu isteğimizi gerçekleştirmek için bizlere gereken kuvveti veriyor. Bizleri bugüne kadar ve bugünden sonra başarılı yapacak olan tek şey ise bölgedeki birlik ve beraberlik duygularımızdır. Bugün tüm alt ve üst yapı yatırımlarımızı bitirmiş, mesleki teknik eğitim merkezimizden sosyal tesislerimize, arıtma tesisimizden yeni yönetim binamıza ve gerçekleştirdiğimiz sosyal projelere kadar, çalışmalarımızı bu birlik ve beraberliğimiz sayesinde gerçekleştirdik.
 
Sayın Ertuğrul Kaplan başkanımız döneminde son derece olumlu işler yaptık. Kendisine bölgemize kattıklarından dolayı burada bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni dönemde bizler daha çok çalışmalıyız ki, yapılanların üstüne bir şeyler koyabilelim. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarım sizlerin de desteğiyle bunun için çaba gösteriyoruz.
Bildiğiniz gibi genel kurul gündeminde enerji santrali konusu vardı. Bölge sanayimiz için daha uygun şartlarda elektrik, buhar ve sıcak su temini sağlamak amacıyla enerji santralı konusunda çalışmalarımıza başladık. Santral konusunda önümüzdeki tüm alternatifleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirip gerekli çalışmaları yaptıktan sonra sanayicimizle bunları paylaşacağız. Amacımız, hepimiz için en büyük faydayı sağlayacak en verimli projeyi hayata geçirebilmek. Bunu yaparken de tüm sanayicilerimizin olurunu almak istiyoruz.
 
Önümüzdeki diğer önemli projemiz, alt yapısını oluşturduğumuz Atıksu Arıtma Tesisimizden deşarj edilen suyu yüzde 70 oranında geri kazanımla proseste kullanmak için ileri arıtma sistemi. Bunu da devreye almak istiyoruz. Devam eden SCADA, Haberleşme ve MOBESE Sistemini bu yılsonunda tamamlamış olacağız. Bölge sanayimize katkı sağlayacak indirimli akaryakıt alma veya akaryakıt istasyonu kurma projemiz üzerinde de çalışmaya başladık.
 
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da DOSAB katılımcılarına sunduğumuz hizmetleri yine en ucuz ve en kaliteli olarak sunmak en büyük hedefimizdir. Bildiğiniz gibi Bursa’daki 13 organize sanayi bölgesi tarihi bir birliktelik için önemli bir adım attı.
 
Bursa sanayisinin başta enerji ihtiyacını karşılamak için ortak hareket etme noktasında ortaya koyduğumuz öneri kabul gördü ve ilki Mayıs ayında Mudanya’da, ikincisi Haziran ayında Bursa’da olmak üzere iki toplantı gerçekleştirdik.
 
Bu toplantılara Bursa Merkez ve ilçelerimizdeki tüm organize sanayi bölgelerinin başkan ve yöneticileri ile bölge müdürleri katıldı. Ayrıca organize sanayi bölgesi olmayan sanayi bölgelerinin yöneticileri de bizimle birlikte oldu. İki toplantı da son derece verimli geçti.
Sanayi şehri Bursa’nın sanayi yöneticileri tarihte ilk kez aynı masa etrafında ortak sorunlarına ortak çözüm üretebilme iradesini ortaya koydu ve bu konuda komisyonlar oluşturulup çalışma yapılması kararlaştırıldı.
 
Burada özellikle belirtmek isterim ki, Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (Ben ağabey OSB diyorum) Başkanı Sayın Ali Uğur ve değerli yöneticilerinin katkısı, büyük bir sinerji yaratmıştır.
 
Bu güç birliği ilk olarak hiçbir şahsın değil Bursa sanayisinin malı olan bir enerji üretim yapısının sahibi olmak istiyor. Kömür başta, su gibi yerli kaynaklardan üretilen elektrik enerjisi konusunda yol alabilir, ileride doğalgaz, rüzgar gibi eklemeler ile kaynak çeşitlendirmesi yaratabiliriz. Eğer bu yolda ilerleyebilirsek, Bursa ülkemize örnek teşkil edecek bir birliktelik ile önemli bir başarıya imza atmış oluruz.
 
Bu konuda teknik boyutta, kamu yönetimi boyutunda başlayan çalışmaların seçim sonrası daha da somut şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum. Benim başarılı olunacağına, bu birlikteliğin enerji dışında sanayimiz için farklı konularda da faydalar yaratacağına inancım tam. Kaldı ki, enerji çalışmalarımızda sonuç ne olursa olsun bu birliktelik yapısını bozmamamız gerektiğine inanıyorum.
 
Bursa Organize Sanayi Bölgeleri Güç Birliği Platformu, üçüncü toplantısına Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi olarak biz ev sahipliği yapacağız. Bu toplantıyı Ağustos ayı içinde yapmayı planlıyoruz.
 
Öte yandan, Biz DOSAB olarak genel kurul gündemine de getirdiğimiz; elektrik, buhar ve sıcak su ihtiyacımıza karşılayabileceğimiz enerji santrali çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu çerçevede fizibilite çalışmaları, Enerji Komisyonumuz ve teknik ekibimiz tarafından detaylı şekilde devam ettirilmektedir.
 
İleri arıtma tesisi, sanayicilerimizin akaryakıt ihtiyacının karşılanması, buhar şebekesi kurulumu diğer konularında da çalışmalarımız hızla sürdürülmektedir.
 
Son olarak, 12 Haziran Milletvekili Genel seçimlerinde ortaya çıkan sonucun hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Yeni seçilen milletvekillerimizle uyum içinde Bursa ve sanayimiz için olumlu çalışmalar yapacağımızı düşünüyorum.
 
Seçim öncesi ziyaretlerde de belirttiğimiz gibi iktidarı-muhalefeti ile seçilen tüm milletvekillerimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sanayici ve iş dünyasının derdine çare olma konusunda gayretkar çalışmalarını sürdüreceklerdir.
 
* Ferudun Kahraman - DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV