29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Marmarabirlik'te ilk kadın delege

Erdek Karşıyaka Beldesi Belediye Başkan Yardımcısı olan Ayşe Ertürk, ilk kadın delege olarak birlik tarihine geçti.

22 Nisan 2012 Pazar 12:36
Marmarabirlik'te ilk kadın delege
 Hidamet Asa başkanlığındaki Marmarabirlik Yönetim Kurulu güven tazeledi. Bu arada Marmarabirlik tarihinde ilk kez bir kadın delege genel kurulda oy kullandı. 

Kısa adı Marmarabirlik olan Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin olağan genel kurulu, Başköy Tesisleri’ndeki toplantı salonunda gerçekleştirildi. Genel kurulda, birlik yönetim ve denetim kurullarının faaliyetleri oybirliğiyle kabul edildi. Birliğin bütçesi de dahil bütün maddeler yine oybirliğiyle geçti. Yönetim kurulu seçimlerine de Hidamet Asa başkanlığında, Refi Taviloğlu, Cengiz Sayın ve Hüseyin Peker’den oluşan tek listeyle gidildi. Birliğin genel müdürü İbrahim Minareci’nin doğal üyesi olduğu yönetim kurulu, kullanılan 248 geçerli oydan 241’ini aldı. 

Denetim Kurulu üyeliklerine de Fevzi İpek ile Kemal Dinç yeniden seçildi. Önceki yılların aksine sakin geçen genel kurulda bir ilk de yaşandı. Erdek delegeleri arasında yer alan ve aynı zamanda Erdek Karşıyaka Beldesi Belediye Başkan Yardımcısı olan Ayşe Ertürk, ilk kadın delege olarak birlik tarihine geçti.

500 LİRALIK İLAÇ KREDİSİ 

Hidamet Asa, genel kurulda yaptığı konuşmada, geçen zeytin alım kampanyasına ilişkin bilgiler verdi. Zor bir yıl geçirildiğini belirten Asa, toplam 90 milyon lira tutarındaki ürün ödemelerini tamamladıktan sonra, 10 yıl aranın ardından üreticilere gübre yardımına başlandığını bildirdi. Asa, kredi limitini gübre alımıyla dolduran ortaklara ayrıca zirai ilaç alımlarında kullanılmak üzere ortak başına 500 lira kredi tahsis edildiğini müjdeledi.

Avans fiyatla ürün alımlarının önemine değinen Asa şunları kaydetti: 

"Marmarabirlik’in yere sağlam basması ve piyasayı yönlendirmesi için avans fiyat ile alım büyük önem taşımaktadır. Birliğimiz her geçen gün büyümekte ve satışlarımız artmaktadır. İhracat yaptığımız ülke sayısı Kosova, Yunanistan, Rusya ve Çin ile birlikte 38’e çıkmıştır. 1 Kasım 2011-31 Mart 2012 tarihleri arasındaki 5 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre ihracat miktarımızı yüzde 44 oranında arttırdık. Lira bazında yüzde 65, dolar bazında ise yüzde 40 oranında büyüme gerçekleştirdik. Toplam satış miktarımız 30 bin ton seviyelerine yükselmiştir. Bu yılki hedefimiz 35 bin tondur.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV