29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Sönmez'den uyarı!

BTSO Başkanı Celal Sönmez, enflasyonda kalıcı istikrar için uyarıda bulundu.

08 Kasım 2012 Perşembe 14:27
Sönmez'den uyarı!
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, enflasyonda kalıcı istikrar için bir kamu harcama reformu ve vergi reformunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Sönmez, Ekim ayında, geçen yıl tütün ürünlerine yapılan vergi zammının baz etkisinin takvimden çıkışıyla yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 9.2’den yüzde 7.8’e gerilediğinin altını çizdi. Celal Sönmez, şunları dile getirdi:

"Biliyoruz ki bu yıl da vergi zamları nedeniyle enflasyon hedefi yüzde 5.2’den yüzde 7.4’e revize edildi. Kamunun finansman ihtiyacının enflasyon doğuran bir kara delik olduğunu biliyoruz. Öyle anlaşılıyor ki 2013 yılında da KDV başta olmak üzere vergilerde bir artış zorunluluğu kapımızı çalacak. Bu nedenle kamuda harcama disiplini sağlayacak bir reforma acil ihtiyaç var. Ekonomi yönetimi, ulusal tasarrufları artıracak adımlar atarken, kamuda savurgan yapıya göz yummamalı. Eş zamanlı olarak, dolaylı verginin payını aşağı çekecek, kayıtdışını azaltarak vergi adaleti sağlayacak bir vergi reformuna gereksinim var. Bu düzenlemeler, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından geç de olsa yatırım yapılabilir ülke seviyesine yükseltilen Türkiye’nin, istikrarlı yüksek büyümesi için kaçınılmaz görünüyor."

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV