29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

OSB deneyiminde öncü kent: Bursa

11 Mart 2012, 19:25
OSB deneyiminde öncü kent: Bursa
HÜSEYİN KUTSİ TUNCAY
Türkiye’deki ilk OSB uygulamalarına Bursa’da başlandı. 50 yılı geride bırakan Bursa ilimiz, bugün de çok başarılı çizgisini sürdürüyor ve ekonomisiyle Türkiye’ye can veriyor.
 
Türbeleri, hamamları, tarihi ve kültürel yapıları her biri bir cennet köşesi olan doğal güzellikleri ve termal olanakları ile adından söz ettiren Bursa ilimiz, örnek alınacak ve imrenilecek bir ekonomik gelişme göstermiştir.
 
Sahip olduğu ekonomik potansiyel ile Türk ekonomisinin itici güçlerinden biri olan Bursa’yı diğer kentlerden ayıran en önemli özellik, organize sanayi bölgeleri konusunda kentin üstlendiği öncülük görevidir.
 
Bursa, aslında hem coğrafi konumu hem de potansiyeli bakımından OSB uygulamasına yatkın bir ildi. 14. ve 15. yüzyıllarda dünyanın sayılı ticaret merkezleri arasındaydı. O tarihlerde bine yakın dokuma tezgahı olduğuna dair kayıtlar vardır.
 
Dünyaya örnek iş hanları bulunmaktaydı; yani kentin genetik kodlarında sanayi- sanayileşme eğilimleri mevcuttu. Belki de bu yüzden 1962 yılında Bursa’ya, Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi kuruldu ve bu iş için de Dünya Bankası’ndan kredi alındı.
 
1960’lı yıllardan itibaren, planlı kalkınma döneminde teşviklerin gelmesiyle Bursa’da sanayi ivme kazandı. Organize sanayi bölgesi ile hem sanayi gelişti hem de şehir korundu. Eğer OSB olmasaydı, fabrikalar şehrin etrafında yayılsaydı, Bursa bugün hiç yaşanmaz hale gelirdi.
 
Aradan geçen 50 yıllık deneyimi göz önünde tuttuğumuzda Bursa’nın, çok başarılı bir çizgiyi tutturduğunu görüyoruz. Bugün Bursa, yerel kalkınmasını tamamlamış, iç pazarda söz sahibi olmuş, uluslararası piyasalara da entegre olmuş bir kenttir.
 
Onun içindir ki, Bursa, ekonomide gösterge kentlerden biri haline gelmiştir. Bursa’nın ekonomisi iyi ve başarılı ise Türkiye’nin makro ekonomisi iyi olmuş, ekonomide tehlike çanlarının çalıp çalmadığı merak edildiğinde de yine Bursa’ya bakılmıştır.
 
Bursa, Türkiye’de en fazla OSB’nin bulunduğu ildir. 13 OSB’nin faaliyet gösterdiği ilimizde 3 bin 210 hektar OSB alanı mevcuttur.
 
Her biri çok başarılı kadrolara sahip olan Bursa’daki OSB’ler, Türkiye’de eksikliğini çokça hissettiğimiz “işbirliği” modelleri açısından da örnek oluşturuyor. Medyadan izlediğimiz kadarıyla şu sıralarda da ortak enerji santralinin kurulması konusunda çalışma yürütülmektedir.
 
Bu çalışma, Bursa’daki OSB’lerin dünya ile entegreyi sağlayıp rekabetçi yanlarını geliştirirken ufkunun ne kadar geniş olduğunu göstermektedir.
 
Biz, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği olarak, Bursa’daki OSB’lerle gurur duyuyoruz.
 
* Hüseyin Kutsi TUNCAY - Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu OSB Başkanı
 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV