29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Yeşil Çevre Tesisi Türkiye'ye örnek

Vali Harput : “Arıtma tesisi bir ilk ve örnek gösteriliyor.”

17 Haziran 2012 Pazar 14:14
Yeşil Çevre Tesisi Türkiye'ye örnek
Bursa Valisi Şahabettin Harput,  Dünya’daki ekonomik gelişmişlikle birlikte çevre duyarlılığının da geliştiği söyledi. “Çevre varsa biz varız” diyen Vali Harput, Yeşil Çevre Arıtma Tesisi Kooperatifi’nin diğer tesislere ve yerel yönetimlere örnek teşkil ettiğini belirtti.
S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi tarafından Gönlüferah Hotel’de düzenlenen ortakları bilgilendirme toplantısında konuşan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Bursa Valisi Şahabettin Harput, bu tesisin, bir ilk olduğunu ve ülkede de örnek gösterildiğini söyledi.
 
Konuşmasında, “Sizler örnek bir kooperatifin üyelerisiniz” diyen Harput şunları söyledi:
“Ülkemizin gücüne güç katacaksınız. Bazen ‘benim güçlü olmam neye yarar’ gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Koskoca Türkiye’nin gücü nereye benim gücüm nereye diyebilirsiniz. Ama şu meşhur sözü herkes bilir; bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at yiğit kurtarır, bir yiğit de bir vatan kurtarır. Yani sizin yaptığınız her çaba, her çalışma, akıttığınız her damla ter, ecdadın bu vatan için akıttığı kan kadar kutsaldır. Bu kadar değerlidir. Bu birliğimiz, bu beraberliğimiz, uyumumuz, huzurumuz ve yapılması gerekenler noktasındaki gayretimiz, azmimiz, inancımız, heyecanımız, birlikteliğimiz hiç bitmeyecek, hiç dinmeyecektir. İbadet eder gibi çalışacağız ve inşallah geriye baktığımızda çok güzel, kendimizin dahi tahmin edemediği güzellikleri beraber göreceğiz.”
 
Ekonomik gücün ülkeleri söz sahibi yaptığının altını çizen Vali Harput, dünyada söz söyleyebilmek adına güçlü bir ekonomiye sahip olmanın gerekli olduğunu ifade etti.
Harput, “Bir gerçek var dünyada, güçlü hep haklı sayıldı. Herkes güçlünün yanında yer alıyor. Kuralı hep güçlü koyuyor, hep ona uyuluyor. Herkes güçlünün sözünü dinliyor. O zaman Türkiye’nin de güçlü olması lazımdır. Kendimizi güçlü yetiştireceğiz. Güç önce yüreklerdeki iman gücü, sonra kafadaki bilgi gücü, sonra da ekonomik güçtür. Özellikle biz, bu üç gücü yakalamak zorundayız. Madem güçlünün sözü geçiyor, güçlünün sesi çıkıyor, biz de güçlü olmak zorundayız. Biz sadece kendimiz, Bursa’mız, bölgemiz için değil, ülkemiz için, dünyanın her yeri için güçlü olmak durumundayız” diye konuştu.
 
Bursa Valisi Şahabettin Harput’un ardından konuşan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Burkay ise katılımcılara tesis hakkında bilgi verdi.
Arıtma tesisinde yalnızca endüstriyel atıkların arıtılmadığını söyleyen Burkay, yine bu tesiste Kestel, Gürsu, Barakfakih, İsabey bölgelerindeki evsel atık sularının da arıtıldığını dile getirdi.
İhracatçı işletmeler arasında arıtma tesisi olmayan firmaların, ihracat yapmasının günden güne zorlaşacağını hatırlatan Burkay sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İhracatçı ortaklarımız bildiği gibi arıtma tesisi olmayan işletmelerin, ihracat yapması günden güne zorlaşmaktadır. Muhtemelen 2015’li yılından sonra ihracatçı firmalarımız için bu kriter daha önemli hale gelecektir. Bu da bize ortak arıtmamız olan Yeşil Çevreyi güncel çevre mevzuatlarına uygun bir biçimde geliştirmemizi zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, kapasite artırımı, renk giderimi, yakın gelecekte azot ve fosfor giderimi gibi kriterleri de öngörecek bir biçimde yatırım yapmamızı gerektirmektedir. Yönetim kurulu olarak geleceğe dönük bütün bu planları yapmaktayız. Muhtemelen önümüzdeki 2-3 ay içerisinde kapasite artırımı, renk giderimi ve arıtma çamuru bertarafı gibi yatırımlarımıza başlamış olacağız.”
 
Yeşil Çevreyi arıtma tesisi olmanın ötesine taşımak istediklerini belirten İbrahim Burkay, “Yeşil Çevreyi, Yönetim Kurulu olarak sadece atıksuların arıtıldığı bir kuruluş olmanın ötesine taşımayı hedeflediklerini, bu kapsamda da, 2012 yılının başında uygulamaya koydukları çevre danışmanlık hizmet ile bu misyonda ilk adımı attıklarını söyledi.
 
İbrahim Burkay sözlerinin sonunda, Yeşil Çevre Arıtma Tesisini kuranlardan ve günümüze kadar başarılı bir şekilde getirenlere teşekkür ederken, “Yeşil Çevre’nin gelişmesi için elimizden gelen katkıyı yapmalıyız” dedi.
 
Konuşmaların ardından söz alan Yeşil Çevre Kooperatifi Genel Müdürü Mehmet Aydın da yıllık faaliyetler hakkında bir sunum yaptı. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV