29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Bursa OSB SİAD'ları Gürsu'da toplandı

İşbirliği ve ortak çalışma konuları değerlendirildi.

09 Nisan 2012 Pazartesi 23:05
Bursa OSB SİAD'ları Gürsu'da toplandı
Bursa OSB SİAD’ları Platformu’nun 4. toplantısı Gürsu OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Bölgedeki yatırım imkanlarının ele alındığı ve OSB SİAD’ları arasındaki işbirliği ve ortak çalışma konularının değerlendirildiği toplantıda; OSB SİAD’larının federasyon çatısı altında birleşmesi, ıslah OSB’lerin OSB statüsü kazanması adına ortaya konacak girişimler, Kestel ve Gürsu OSB’leri içerisinde yer alan konut ve küçük atölyelerin yeni kurulacak bir küçük sanayi sitesine taşınması ve İstanbul-İzmir otoyolunun Mustafakemalpaşa’nın güneyinden geçmesinin planlanması için yapılabilecekler öne çıkan konular oldu.
Toplantının açılışında konuşan ev sahibi Gürsu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Başkanı Ahmet Orhan, OSB SİAD’ları platformunun sanayicilerin ve endüstrinin sorunlarını tek ses altında toplamak adına çok önemli yapı olduğunu kaydederek, bundan sonraki hedefin bu sorunların platform aracılığıyla Ankara’ya taşınması olması gerektiğini söyledi.
Bölgenin yapısı, mevcut durumu ve sıkıntıları noktasında sanayicileri bilgilendiren Orhan, yatırım imkanları hakkında da açıklamalarda bulundu.
Yedikardeş: Kestel ve Gürsu OSB içindeki konutlar taşınmalı
Bursa OSB SİAD’ları Platform Sözcüsü ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Selim Yedikardeş, Kestel ve Gürsu OSB’leri içerisinde bulunan konutların ve küçük atölyelerin sanayi parsellerinden ayrılarak yeni bir bölgeye taşınması gerektiği söyledi. Bu durumun bölge sanayisinin en öncelikli konusu olması gerektiğini hatırlatan Yedikardeş, bu konuda şöyle konuştu:
“Sanayi bölgelerinin içerisinde yer alan konutların taşınarak bu alanların sanayi parseline dönüştürülmesi gerekiyor. Her iki tarafın da menfaatine rant sağlanmalı. 1/100000’lik planda da Kestel ve Gürsu’nun bu sorununa işaret edilmeli. Bölgede yeni yatırım imkanlarının oluşması bakımından bu durum büyük önem arz ediyor”
6 ıslah OSB’nin OSB statüsü elde edebilmesi ve OSB’lerin imkanlarından yararlanabilmeleri amacıyla platformun girişimlerini Ankara’da sürdüreceği bilgisini veren Yedikardeş, bu konunun bakanlıklar nezdine taşınması için çalışmalarını sıklaştıracaklarını anlattı.
OSB içerisindeki konutların kamulaştırılması ile ilgili plan ve projeleri olduğunu ve bu konut ve küçük atölyelerin farklı bir alana taşınmasının gündemlerinde yer aldığını kaydeden GÜSİAD Başkanı Orhan da, “Hem konut hem de işletme sahiplerini memnun edecek bir çalışma içerisindeyiz. Rantın iki taraf içinde adil şekilde paylaştırılması ve bölgede yeni yatırım imkanlarının oluşması çok önemli. Küçük bir evi dahi olan vatandaşımıza sanayiciler olarak her türlü desteği sağlamaya hazırız” diye konuştu.
Bir sonraki toplantının Nilüfer OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleşmesinin planlandığı toplantının ardından sanayiciler Yeşil Çevre Arıtma Tesisi’ni ziyaret ederek, Yeşil Çevre Genel Müdürü Mehmet Aydın’ın refakatinde tesisi gezdiler.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV