29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Cezayir' den yatırım daveti

Cezayir heyeti DOSABSİAD’ı ziyaret etti.

22 Şubat 2012 Çarşamba 00:09
Cezayir' den yatırım daveti
 Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah’dan kardeşlik vurgusu. Türk ve Bursalı işadamlarını Cezayir’de yatırıma davet eden Cezayir Başkonsolosu Meddah, işbirliği için güçlü bir irade olduğuna vurgu yaparken, “2 ülke arasında işbirliği ve yatırım yapacak kardeş ve arkadaşları biraraya getirmeye çalışacağız” dedi.

 

 

Cezayir İstabul Başkonsolosu Rachid Meddah, Tlemsen Valisi Abdeluoub Nouri, Tlemcen Belediye Başkanı Abdenbi Senouci, Bursa’daki temasları kapsamında Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yedikardeş ve Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

 

DOSAB hizmet binasında gerçekleştirilen ziyarette konuşan Başkonsolos Meddah, Cezayir’e yatırım yapacak Türk ve Bursalı girişimcileri beklediklerini belirtti. Meddah, “2 ülkede de yatırım yapacak kardeşler bir araya getirmek istiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretler de bu çalışmaların temel taşı olacaktır” dedi.

 

Cezayir’de Yatırıma Açık Alanlar Mevcut

 

Cezayir ithalatın yoğun yapıldığı bir ülke. Burada yoğunluğu ihracata yansıtmamız gerekir. İhracat için elimizden gelen tüm gayreti sarfedeceğiz.

 

Cezayir’de yatırıma açık alanların olduğunu da belirten Meddah, “Türk yatırımcılar özellikle bina ve inşaat yatırımlarına ağırlık veriyorlar. Yalnız ülkemizde yatırımları bulunan Ülker grubu gıda alanında faaliyetlerini sürdürüyorken, Abdi İbrahim’in ise ilaç sektöründe yatırımları bulunuyor. Ülkemizde yine bazı Türk firmalarının da kimya alanında yatırımları mevcuttur” diye konuştu.

 

İki ülke arasındaki işbirliğine ve yatırımlara dikkat çeken DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş ise iki ülkenin toplam dış ticaret hacminin 4,5 milyar dolar olduğunu söylerken, 2023 vizyonuna paralel olarak dış ticaret hacminin 7,5 milyar dolara çıkarılmasının  hedeflendiğini ve yatırımların da bu doğrultuda gerçekleştiğini hatırlattı.Başkan Selim Yedikardeş, “Bu hedefler için belli fedakarlıklar yapılmalıdır” dedi.

 

DOSAB En Çevreci 3’üncü OSB

 

Türkiye’nin en çevreci OSB’leri arasında DOSAB’ın 3’üncü sırada olduğunu belirten

Yedikardeş şunları söyledi:

 

“Sanayi bölgemizde 414 firma faaliyetlerini sürdürüyorken, bu firmalar ağırlıklı olarak tekstil, makina metal ve otomotiv yan sanayi firmalarından oluşmaktadır. 475 hektar alana sahip olan bölgemizde 152 bin metrekarelik yeşil alan mevcuttur. 152 bin metrekarelik bu yeşil alan kapasitesi ve diğer özelliklerimizle de Türkiye’deki en çevreci OSB’ler arasında üçüncü sıradayız.”

 

Büyük Sanayi Bölgesi Büyük Fedakarlık

 

Birçok sanayi bölgesi gezdiklerini söyleyen Tlemsen Valisi Abdeluoub Nouri ise birçoğunda olmayan özelliklerin ve sanayicilere tanınan ayrıcalıkların bu sanayi bölgesinde mevcut olduğunu belirtirken, burada faaliyetlerini sürdüren sanayicilerin de şanslı olduğunu kaydetti.

“Burayı yönetmek büyük fedakarlık ister” diyen Vali Abdeluoub Nouri, “Bu denli büyük bir sanayi merkezini idare etmek kolay değildir. Bu idare bir ehliyet ve yoğun çaba gerektirir” dedi. Abdeluoub Nouri, Türk işadamlarının Cezayir’de farklı bir yerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV