29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Akyapak, rotayı savunmaya çevirdi

Önümüzdeki dönemde hedefte savunma sanayi var.

13 Temmuz 2012 Cuma 23:44
Akyapak, rotayı savunmaya çevirdi
Türkiye’nin önde gelen makine üreticilerindenAkyapak Makine Genel Müdürü İbrahim Harman fabrika yerleşkesinde ağırladığı basın mensuplarına yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde Savunma Sanayisi projelerine ağırlık vereceklerini belirtti.
 
Akyapak Makine Genel Müdürü İbrahim Harman Bursa’da görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcilerini fabrika yerleşkesine ağırladı. Toplantıya katılan gazetecilerin sorularını cevaplayan Akyapak Genel Müdürü İbrahim Harman, Bursa’dan 5 kıtada 82 ülkeye ihracat yapan firmanın yarım asırlık başarı öyküsünü basın mensuplarıyla paylaştı. Dünya literatüründe bir ülkenin gelişmiş sayılmasındaki ölçütün ihracatta makinenin payının yüzde 20’yi aşmasına bağlı olduğunu belirten Harman, “Ülkemizde makine sektörünün ihracattaki oranı bugün yüzde 9 civarında. Bizim hedefimiz bu oranı yüzde 20’lere ulaştırarak ülkemizin gelişmiş ülkelerin arasında yer almasına katkı sağlamak” dedi.
 
Üretimin ülke ekonomisi açısından önemine vurgu yapan Harman, maliyetlerin düşürülerek üretim hacminin geliştirilmesi gerektiğini anlattı. Harman, bu anlamda teşviklerle üretimin ucuz hale getirilmesi gerektiğini söyleyerek, “ Üretemezsek ülkesel bazda kazanamayız. Dış ticaret açığının kapanmasının koşulu üretimin teşviklerle geliştirilmesi ve bu sayede ihracatın arttırılmasıdır” ifadelerini kullandı.
 
Yılda 500 bin Euro’luk AR-GE harcaması yaptıklarını da aktaran Genel Müdür Harman, “ Ürün geliştirmeye önem veriyoruz. Makine sektörü her geçen gün gelişen teknolojiye göre yenilenmek zorunda. Tüm dünyaya üretim makineleri pazarlıyor olmak bunu zorunlu kılıyor” diye konuştu.
 
Akyapak Makine olarak sektördeki konumlarını dünya pazarlarındaki ihracat rakamlarıyla açıklayan Harman, “ Sektör açısından en çok odaklandığımız pazar Amerika, Rusya ve Hindistan. Ençok ihracat yaptığımız ülkelerin başındaysa Endonezya ve Brezilya geliyor. 2011 yılındaki ihracat rakamımız 23 milyon Euro iken bu yıl ki rakamlar 36 milyon Euro’yu bulacağımızı gösteriyor” dedi.
 
Savunma Sanayi projeleriyle de yakından ilgilendiklerini dile getiren Harman, Türkiye’nin nitelikli insan gücü ve AR-GE’ye yaptığı yatımlar sonucunda Savunma Sanayisi noktasında önemli adımlar attığını dile getirdi.
 
Türkiye’nin kendi uçağını, helikopterini ve tankını yapabilecek noktaya geldiğini söyleyen Harman, Akyapak Makine olarak bu sürece katkı yapmak istediklerini ifade etti. Umarım bu alanda yapmak istediklerimizi başarırız ve sonuçta ülkemiz kazançlı çıkar” şeklinde konuştu.
Yapılan toplantının ardından basın mensupları fabrika yerleşkesini gezerek, yetkililerden bilgi aldı.
 
Akyapak Makine’nin Akçalar Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesislerinde üretilen makineler, dünya pazarında AKBEND ve AKDRILL markalarıyla satışa sunuluyor. 350 kişilik bir ekiple çalışan Akyapak Makine, sac bükme, kesme ve delme makinelerinden oluşan metal işleme teknolojilerini 25 bin metrekareye yayılan bu tesislerinde üreterek dünyaya pazarlıyor. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV