29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Hyundai üretimi 200 bine çıkarıyor

Avrupa’ya ihraç edilecek i20’nin yeni modeli bantlardan indirildi.

18 Mayıs 2012 Cuma 20:05
Hyundai üretimi 200 bine çıkarıyor
 Hyundai Assan'ın Avrupa’ya ihraç ettiği i20’nin yeni modelinin bantlardan iniş töreni Kocaeli’nde gerçekleşti. Törende şirketin yıllık üretim miktarının 100 binden 200 bin adete çıkarıldığı da açıklandı.
 
Hyundai İzmit Fabrikası'ndaki törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kore Büyükelçisi S.K. Lee, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang ve davetliler ve işçiler katıldı.
 
Bakan Çağlayan, törende yaptığı konuşmada, Hyundai’nin yeni modelli i20’nin önemli bir yatırım olduğunu vurguladı. Çağlayan, şöyle devam etti:
 
“Bugün benim otomobil günüm. Bugün Türkiye de ilk defa yapılan tasarım yarışmasına katıldım. Aslında Türkiyenin aynasıyla karşıkarşıyayız. Bu yatrım Türkiye’de yatırım yapmanın ne kadar avantajlı olduğunun ilan edildiği bir ortamdayız. Meseleye eksik bakmayalım sadece yeni yatırım değil tüm yatırımcıların Türkiye'ye davet edildiği bir şey ve bunu Avrupa geriye giderken yapıyoruz. Avrupa kan kaybediyor. Avrupa ekonomisinin bu yıl binde 3 küçülmesi bekleniyor. Biz böyle bir ortamda çok önemli yatırımlar yapıyoruz.”
 
Türkiye’nin önemli bir liman haline geldiğini belirten Çağlayan, ülkenin bugün son 8 yılda 80 yılda aldığı doğrudan yatırımın 7 katından fazlasını aldığını aktardı. Yatırımların siyası ve ekonomik istikrara geldiğinin altını çizdi.
 
 
“TEŞVİK SİSTEMİNDE YASAL PROSEDÜR 10 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK”
 
Türkiye'de önemli bir ihracat artışını gerçekleştiğini vurgulayan Çağlayan, '' Tüm uyarlarımıza rağmen otomotiv sektörümüz gecen yıl dış ticaret açığı verdi. Bunun için herşeyi değiştirmeye karar verdik.'' dedi.
 
Ekonomi Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Türkiye'de mutlaka yerli tasarımı gerçekleştirecek babayiğitleri arıyor. Türkiye başka bir anlayışa geçmek durumundadır. Yerli marka yapalımın ardında yatan adının Ahmet, Mehmet olması değil. Bunu yapacak her türlü imkana sahibiz. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türkler var. Bizim en büyük sermayemiz beyin gücümüz. Bugün Fransa 35 saat işçi çalıştırabilirken bizim ülkemizde arkadaşlarımız 45 saat çalışıyor. Hyundaı'nin yaptığı bu yatırım Türkiye'nin gururu olacaktır.''
 
Serbest Ticaret anlaşmasının imzalandığını ve önümüzdeki bir iki ay içinde devreye gireceğine işaret eden Zafer Çağlayan, Hyundai yatırımının son derece önemli olduğunu vurguladı.
 
Yatırımda ekonomik gerçekliklerin ön planda tutulduğunu dile getiren Bakan Çağlayan, şunları söyledi:
 
“Sizlerden Allah razı olsun. Bu yatırım yapılırken ekonomik gerçeklikler ön planda tutulmuştur. Türkiye öyle bir teşvik sitemi yaptı ki açıklanan teşvik sitemin yüzde 80'i sivil toplum örgütleri tarafından kabul edildi. Tam 800 kuruluşun verdiği destek talepleriyle bunu yaptık. Teşvikle ilgili düzenleme bugün görüşülüyor. Ümit ediyorum 10 içinde yasal prosedürü tamamlanarak kullanıcılarının hizmetine girecektir. Bu yatırım nerde yapılırsa yapılsın aynı desteği alacaktı. Gümrük vergisi katma değer vergisinden muaf olacak. 7 yıl süreyle işveren SGK desteği alacak. Karının yüzde 50'sini geri vereceğiz. Yatırım indirimini yatırıma başlar başlamaz kullanacaklar. Bu destekleri sektörün yatırım kabiliyetini arttırmak için yapıyoruz. Bina inşaatında 500 milyon doların üstüneyse yatırımcıdan KDV almayacağız. 6. bölgede yatırım yapmak isteyen işveren işçisinin asgari ücretinin netini ödeyecek. Gerisi devlet tarafından karşılanacak. Bu on yıla çıkarılacak. Organize sanayi bölgesindeyse 12 yıla çıkarılabilecek.''
 
 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV