29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Otomotivin geleceğine önemli yatırım

‘Motorlu araçlar teknolojisi alanı’ hizmete açıldı.

08 Nisan 2012 Pazar 21:20
Otomotivin geleceğine önemli yatırım
Türkiye’nin alanında ilk ve tek lisesi olan OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne, Oyak Renault’un katkılarıyla oluşturulan 5 laboratuvar ve atölyeden oluşan ‘motorlu araçlar teknolojisi alanı’ hizmete açıldı. Okulun bu yeni alanında araçların motorları ile ilgili her türlü teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitimler de verilerek motor konusunda nitelikli elemanlar yetiştirilecek.
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “Nitelikli insan gücünde, üretimde, ihracatta okulumuzla otomotiv endüstrimizi daha yükseklere taşıyacağız” derken, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu’da öğrencilere seslenerek tesislerinde staj yapabilecekleri müjdesini verdi.  
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) sosyal sorumluluk alanında eğitime yaptığı katkılar nedeniyle ‘TBMM Üstün Hizmet Ödüllü’ OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, ‘motorlu araçlar teknolojisi alanı’ hizmete açıldı. Oyak Renault’un destekleriyle açılan ve 5 laboratuvar ve atölyeden oluşan yeni eğitim alanında, öğrenciler araçların motorlarıyla ilgili her türlü teorik eğitimin yanı sıra pratik bilgiler de alabilecek. Yerli otomobil markasıyla ilgili en önemli detay olarak gündeme gelen motor üretimi için de OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri şimdiden bu alanda çalışmaya başlayacak.
Otomotiv endüstrisi daha yükseğe taşınacak
Türkiye’nin lokomotif sektörü otomotiv endüstrisi için nitelikli insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine mesleki bilgi ve beceriler kazandırmayı hedeflediklerini aktaran OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefinde okullarının önemli bir basamak olacağını vurguladı. Sabuncu, ‘Kaliteli eğitimi ve fiziki şartlarıyla okulumuz tercih edilen haline gelmiştir. Nitelikli insan gücünde, üretimde, ihracatta okulumuzla endüstrimizi daha yüksek yerlere taşıyabileceğiz” diye konuştu.
 
Oyak Renault, öğrencilere staj kapısını açtı
Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu da otomotiv endüstrisinin sürdürülebilirliği ve rekabetçiliği açısından ihtiyaç duyulan kalifiye elemanların yetişmesi anlamında önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını belirtti. Türkiye’de üretilen binek otomobillerin yarısının Oyak Renault fabrikalarında yapıldığını ve ihraç ettikleri araçlarda ‘Made in Turkey’ yazdığını hatırlatan Tunalıoğlu, “İstihdam gücü için nitelikli gençlere ihtiyaç duyuyoruz. Gençlerimiz bu laboratuvarlarda teorik olarak öğrendikleri bilgileri uygulamalı olarak da görecek ve yetkinliklerini artıracak, kendilerini geliştireceklerdir. Nitelikli insan gücü için bu okulun önemi bizim için çok büyük. Bu nedenle gençlerimize staj imkanı da sunacağız” dedi.
Açılış programına katılan Bursa Valisi Şahabettin Harput da, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almasında bugünün gençliğinin büyük payı olacağını söyledi. OİB Lisesi öğrencilerine “Size sunulan imkanları iyi değerlendirin, size beslenen ümitleri boşa çıkartmayın” tavsiyesinde bulunan Harput, Türkiye’nin yerli otomobili Bursa’da, OİB Lisesi öğrencileriyle gerçekleştireceğine inandığını dile getirdi.
Laboratuarlardan tüm öğrenciler yararlanabilecek
OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne Oyak Renault katkılarıyla kurulan laboratuvarlarda motorlu araçlar teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojileri ile ilgili dersler, motorlar, motor ve vites kutusu kesitleri, otomobil kesitleri üzerinde deney setleri, diagnoz, videoskop araçları, sökme – takma aletleri ile uygulamalı olarak dersler verilecek. Laboratuvarlarda şu an 10. Sınıftan 30 öğrenci, önümüzdeki dönem 60, 2013-2014 eğitim döneminde ise 90 öğrenci doğrudan, 630 öğrenci ise dolaylı olarak yararlanabilecek.
Alanında Türkiye’de ilk ve tek olan OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi fizik, kimya, biyoloji laboratuvarlarının yanı sıra 6 adet atölye, 300 öğrenci kapasiteli pansiyon binası, 720 kişilik spor ve 511 kişilik çok amaçlı salonlardan oluşuyor. Okulda bilişim, elektrik, elektronik, endüstriyel otomasyon, makine ve motorlu araç teknolojileri eğitimleri veriliyor.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV