29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Boydak : Stopaj indirimi rahatlama sağlar

KAYSO Başkanı yeni TTK için öneride bulundu.

05 Mayıs 2012 Cumartesi 11:01
Boydak : Stopaj indirimi rahatlama sağlar
 Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Yeni Türk Ticaret Kanunu için bir öneride bulundu. Boydak, şirketlerin geçmiş yıl karlarının dağıtımında bir defaya mahsus stopajların kaldırılması ya da mevcut stopajın yüzde 50’sinin alınması gibi bir düzenleme yapılması durumunda, şirketlerin ve ortakların çok daha rahat edeceklerini söyledi.
 
KAYSO ile Mazars-Denge işbirliğinde 03 Mayıs 2012 tarihinde "Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Vergi, Mali İşler, Şirket Uygulamaları Konularında Getireceği Yenilikler " konulu seminer düzenlendi. Kayseri Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapan Mustafa Boydak, son günlerde Türk Ticaret Kanunu'nun çok yoğun bir şekilde tartışıldığını kendilerinin de bu konuda daha önce birçok toplantılar düzenlediklerini, bu sefer de farklı bakış açısından üyelerini ve iş dünyasını bilgilendirmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.
 
Yapılan değişikliklerin tüm iş dünyasını yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Başkan Boydak, yeni kanunun 1 Temmuz 2012 itibari ile yürürlüğe gireceğini ancak iş dünyasının kanunda değişiklikler yapılması konusunda bir takım taleplerinin olduğunu, kanunun en az 3-4 ay müzakere süreci olması gerekirken çok kısa bir süre içerisinde tüm partilerin desteği ile çıktığını belirtti. Bu çalışmanın iş dünyasının çehresini değiştirecek, devrim niteliğinde bir düzenleme olduğunu, yasanın ruhunu bozmadan bir takım düzenlemelerin de yapılabileceğini söyledi. Bu aşamada sorumlu kişi ve birimlerin bu yasada hiçbir değişiklik yapılmayacakmış gibi işlerini takip etmeleri gerektiğini ifade eden Başkan Boydak, bazı konularda yapılabilecek küçük değişiklikler varsa müzakere ederek, ittifakla yapılabileceğini, bununda demokrasinin bir gereği olduğunu belirtti.
 
"İŞ DÜNYASININ VE ORTAKLARIN ÇOK RAHAT EDECEĞİ BİR ÖNERİ"
 
Şirketlerin ortakları ile olan ilişkilerinin yeni dönemde farklı bir şekilde ele alınacağını açıklayan Boydak, "Artık ortak ile şirket arasındaki nakit hareketlerinin sınırlandığı bir döneme giriyoruz. Bizim Türk şirketlerinin ortaklarına temettü dağıtma alışkanlıkları çok zayıf. Biz bu kanun yürürlüğe girerken Kayseri Sanayi Odası olarak iş dünyasının ve ortakların çok rahat edeceği bir öneride bulunmak istiyoruz. Geriye doğru bakıldığı zaman şirketlerin bilançolarında 7-8 yıllık geçmiş yıl kârları var. Madem yeni bir döneme giriyoruz. Daha önce de yapıldığı gibi, iki yıl öncesine kadar şirketlerin geçmiş yıl karlarının dağıtımında bir defaya mahsus stopajları sıfırlamak, ya da mevcut stopajın yüzde 50’sinin ödenmesi sureti ile bir düzenleme yapılırsa şirketlerin ve ortakların çok daha rahat edeceklerini düşünüyoruz. Aslında burada bir vergi kaybı falanda olmuyor. İlk etapla yüzde 15 stopaj kaybı var gibi düşünülebilir ama zaten kurumlar vergisi verilmiş para ekonomiye ciddi anlamda bir hareketlilik sağlayacaktır." dedi.
 
Boydak, Türkiye’de artık yeni bir dönem başladığını, iş yapma alışkanlıklarının değişeceğini ve ortaklarla ilişkilerin daha üst düzeye taşınacağını belirterek, tüm bunların değişmesi durumunda Türkiye’nin ticaret hacminin de, sanayi hacminin de, iş alışkanlıklarının da çok daha yukarılara çıkacağına inandıklarını sözlerine ekledi. 
 
Daha sonra kürsüye gelen Mazars Denetin Ceosu İzel Levi Coşkun, Yeni Türk Ticaret Kanununu ile yeni bir dönem başlayacağını ve birçok konuda firmaların kurumsallaşmasını sağlayacağını söyledi. Konuşmaların ardından katılımcılara uzmanlar tarafından “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Vergi, Mali İşler, Şirket Uygulamaları Konularında Getireceği Yenilikler” hakkında sunumlar yapıldı.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV