29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Boydak'tan cari açık uyarısı

“Yönetmemiz gereken risklerin başında cari açık geliyor.”

23 Nisan 2012 Pazartesi 10:57
Boydak'tan cari açık uyarısı
 Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye’nin, son zamanlarda komşuları ve coğrafi bölgesinde yaşananlara dikkat çekerek, bu sürecin baş döndürücü hızla sürdüğünü ifade etti. 
    
Boydak, Türkiye’nin her zaman bölgesinde barış adası olduğunu hatırlatarak, “Yaşanan süreçte, Türkiye bugüne kadar sahip olduğu akil adam özelliğini, rolünü bundan sonrası içinde devam ettirmelidir.” dedi. 

Başkan Mustafa Boydak, Türkiye’nin komşuları ve coğrafi bölgesindeki ülkelerde yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, “Dış politikada Türkiye’nin son dönemini biliyoruz. Gelişmeler baş döndürücü hızla sürüyor. Bir taraftan iş dünyası olarak bu gelişmelerde ülkemizin birlik ve beraberliğini korumamız önemli. Zarar gelmemelidir. Bir taraftan da bu konulardan ekonomik zarar göremmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Meselenin hükümet ve diğer yetkililer nezdinde takip edilirken tüm boyutlarıyla ele alındığını biliyoruz.” dedi.

Dünyada gelişmiş ülkelerin, en büyük ticaret hacimlerinin komşu ülkeleri ya da coğrafyasındaki ülkelerle yaptığını anımsatan Boydak, şöyle devam etti: “Bu ülkelere baktığımızda ticaretlerinin yüzde 75’ini komşu ülkelerle yaptıklarını görüyoruz. Türkiye bu trendi anladı. 8-9 yıldır hükümetiniz bu yöndeki açılımıyla benzer başarı yakalandı. Son dönemde bu konuda kesinti var. Bizim kontrol edebildiğimiz ve edemediğimiz durumlar var. Türkiye bölgesinde barış adasıdır. Türkiye bölgesinde bugüne kadar olduğu gibi akil adam konumunu sürdürmesi gerekiyor. Türkiye’nin bu konuda herhangi bir şekilde akil adam rolünü üstlenmesini iş dünyası olarak istiyoruz. İş dünyasının ve bölgelerimizin faydasınadır.” Boydak, Türkiye’nin yaşanan gelişmelerde izledği politikaların önemli olduğuna vurgu yaparak, “Mezhep çatışxmaları konusunda Türkiye’nin tarafsızlığı üzerinde durulması gerekir. Bu önemlidir.” diye konuştu. 

Mustafa Boydak, ekonomik gelişmelere de değinerek, “ Türkiye’nin gidişatı negatif değil ve pozitif yöndedir. Ama yine de yönetmemiz gereken risklerimiz var. Bunların başında da cari işlemler açığı geliyor. Bunların algılanarak çözümü mümkündür. Özellikle Türkiye’de tasarruf etme alışkanlığımızın geliştirilmesi gerekir. Tasarruf edenler desteklenmesi ve ne ile desteklenmesi gerektiği belirlenmelidir. Algımızda da bir düzeltme yapmanın zamanı geldi diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV