29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü'nü Başbakan açtı

20 milyon TL'lik yatırımın kurdelasını Başbakan Erdoğan kesti.

22 Nisan 2012 Pazar 23:11
BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü'nü Başbakan açtı
Foto galeriye git  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yaptırılan Eğitim Kampüsü’nde tele konferans yoluyla 61 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi. Törende, Başbakan Erdoğan, bazı vatandaşlara tamamlanan TOKİ konutlarının anahtarlarını da teslim etti. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de katıldığı açılış törenine; eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile gelen Başbakan Erdoğan, konuşması öncesi tören alanındaki vatandaşları selamladı.

Erdoğan, 1 milyar 302 milyon 551 bin lira olan 61 ayrı hizmetin açılışını yaptıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “BTSO Eğitim Kampüsü’ndeki okulların maliyeti 20 milyon lira. Bu yatırımın örnek teşkil etmesini temenni ediyorum. 502 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen Bursaray’ın üniversite hattının da açılışını yapıyoruz. Bu hattın Bursa’nın ulaşımında önemli bir rahatlık sağlayacağını düşünüyoruz. Bütün yatırımların Bursamıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri kutluyorum. Bakanlarımızla, belediye başkanlarımızla, bütün elemanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarımızla, özel sektörümüzle Türkiye ve Bursa’nın kalkınması için gece gündüz çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Yapılan her yatırım, inşa edilen her tesis Türkiye’yi 2023 hedefine bir adım daha yaklaştırıyor. Demokrasinin kurumsallaşması, özgürlüklerin tahkimi noktasında her ilerleme milletin kazanımlarını garanti altına alıyor, önümüze yeni kapılar açıyor. 20-30 yıl öncesinde Türkiye’de yapılanların tamamını Bursa tek başına üretiyor.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından bakanlar, milletvekilleri, BTSO Başkanı ve yöneticileriyle birlikte toplu açılışın kurdelesini kesti. Erdoğan, önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün hazır bulunduğu Yenişehir Şişecam tesislerinde fırın açılışını gerçekleştirdi. Ardından, Bursaray üniversite hattının açılışını canlı yayınla yaptı.

Diyanet Vakfı ve BTSO ortak yapımı yüksek öğrenim yurdunun açılışı da canlı yayında gerçekleştirildi. Yurtta, 32 ülkeden 170 öğrencinin kalacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, ‘Ya Allah Bismillah’ diyerek yurdun kurdelesinin kesilmesini bekledi. 

Canlı yayınların ardından, Başbakan ve protokol üyeleri, tesislerin açılışını sembolik olarak kurdele keserek yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurdele kesimi sırasında, "Türkiye hazır mı, 61 eser, inşallah tüm vilayetlerimizi bunlarla donatıyoruz. Bu, artarak devam edecek. Türkiye, bu eserlerle Cumhuriyetimizin 100. yılında muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak." ifadesini kullandı. 

Başbakan Erdoğan, BTSO Başkanı Celal Sönmez'e, yurdun ve kampüsün yapılmasından dolayı günün anısına bir plaket takdim etti. Sönmez de Başbakan Erdoğan'a günün anısına hediye takdim etti. 

BTSO MESLEKİ EĞİTİM KAMPÜSÜ

BTSO, Yeniceabat’ta yaptırdığı ve 2011-2012 eğitim öğretim döneminde hizmet vermeye başlayan BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü ile Türkiye’de bir ilke daha imza atmış oldu. Protokolü, 8 Eylül 2009 tarihinde Bursa Valisi Şehabettin Harput ile BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez arasında imzalanan, temeli 6 Haziran 2010 tarihinde Başbakan Erdoğan tarafından atılan BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü’nde 4 bin 200 öğrenci öğrenim görebilecek. Mesleki Eğitim Kampüsü ile birlikte BTSO’nun eğitim yatırımlarında öğrenim gören öğrenci sayısı yaklaşık 20 bini buluyor.

Osmangazi Yeniceabat mahallesinde, 75 bin metrekarelik arsa üzerine kurulan BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü, kız ve erkek öğrencilerin meslek edinmelerine yönelik BTSO Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, BTSO Kız Meslek Lisesi ve BTSO Endüstri Meslek Lisesi olarak 3 ayrı okulu bir çatı altında topluyor. Kampüste toplamda 2 bin 200 öğrencinin eğitim görmesi planlanırken, kampüste eğitim, ilk etapta yaklaşık 350 öğrenci ile 2011-2012 eğitim öğretim yılında başladı.

On bir meslek dalı için eğitim ve atölye alanları ile kapalı spor salonu ve açık spor alanları, yemekhane ve yurt binalarını da içine alan sosyal tesislerden oluşan kampüste ayrıca, Otelcilik ve Turizm Lisesi'ne ait bir uygulama oteli binası da yer alıyor. Toplam 29 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan kampüste her birine ayrılmış, 10 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip atölye binalarıyla 12 blok bulunuyor.

Kampüs bünyesinde ayrıca; 144 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu, 96 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu, 400 öğrenci kapasiteli yemek salonu, 170 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 450 kişi kapasiteli konferans salonu, 150 kişi kapasiteli seminer salonu, 20 oda kapasiteli idari bölüm binası, 48 derslikli kız ve erkek öğrenci derslik binaları, 5 adet atölye binası, 18 derslikli otelcilik ve turizm meslek lisesi ile otelcilik ve turizm meslek lisesi için uygulama oteli bulunuyor. 

DİYANET VAKFI BTSO ERKEK ÖĞRENCİ YURDU

Başbakan Erdoğan’ın, 22 Nisan 2012 Pazar günü saat 16.00’da açılışını yapacağı BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü’nden video konferans sistemi ile açılışını gerçekleştireceği yatırımların içerisinde, yapımı yine BTSO tarafından üstlenilen Diyanet Vakfı BTSO Erkek Öğrenci Yurdu da bulunuyor.

Osmangazi’ye bağlı Bağlarbaşı mahallesinde 5 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Diyanet Vakfı BTSO Erkek Öğrenci Yurdu, 8 bin 750 metrekare kapalı inşaat alanına sahip. 330 öğrenci kapasiteli yurtta 104 adet oda ve tek yataklı 4 adet engelli odası mevcut. 

Söz konusu yurtta, yatakhanelerin yanı sıra mescid, kütüphane, spor salonu, televizyon salonu, revir ve sağlık odaları, etüd salonu, berber salonu, kantin, yemekhane gibi sosyal alanlar da yer alıyor. 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV