29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

İhracatta ülke çeşitlemesi şart

BTSO Başkanı Sönmez : Euro bölgesinde yavaşlama sözkonusu.

30 Nisan 2012 Pazartesi 22:12
İhracatta ülke çeşitlemesi şart
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, Mart ayında dış ticaret açığının bekledikleri gibi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25 daralarak 7.3 milyar dolara gerilediğini söyledi.
 
Mart ayında ihracatın geçen yıla göre yüzde 12 yükselerek 13.3 milyar dolara çıktığını, buna karşılık ithalatın gerileyerek 20.6 milyar dolara indiğini vurgulayan Celal Sönmez, “İthalat Ekim 2009’dan bu yana ilk kez yıllık bazda düştü.
 
Mart ayında ithalat tüm ana gruplarda gerileyerek iç talepteki belirgin yavaşlamayı teyit etti. Buna karşılık ihracat 600 milyon dolarlık altın ihracatının da katkısıyla büyümesini sürdürdü” dedi.
 
Mart ayı dış ticaret verilerinin ardından, cari işlemler açığının Mart’ta 6.5 milyar dolar civarında gerçekleşeceğini ve 12 aylık açığın da bir önceki aya göre 3 milyar dolar düşerek 72.3 milyar dolara gerileyeceğini ifade eden Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Nominal veriler, baz etkisinin de katkısıyla ekonomide dengelemenin sürdüğünü gösteriyor. Mevsimsellikten arındırılmış veriler ise ithalatta petrol fiyatlarındaki son artışların etkisiyle yükselişe işaret ediyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı Şubat’taki yüzde 63 seviyesinden Mart’ta yüzde 60’a inerken, net enerji hariç dış açık son 19 ayın en düşük seviyesine geriledi.
 
Son dönemde petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle yıllık enerji ithalatındaki artış Şubat ayındaki yüzde 21’den Mart’ta yüzde 28’e çıkarken, enerji hariç ithalat yüzde 13 ile son iki buçuk yılın en sert düşüşünü kaydetti.
 
Mart ayı dış ticaret verileri, ilk çeyrekte ekonominin tüketim öncülüğünde yavaşladığı yönündeki görüşü destekliyor. İlk çeyrekte iç talep muhtemelen 2009’un üçüncü çeyreğinden sonra ilk kez gerilemiş olacak. Euro bölgesinde öncü göstergeler, ekonomide yeniden bir yavaşlamaya işaret ediyor. Türkiye bu riski bugüne kadar ihracatta ülke çeşitlemesine giderek aştı. Bu eğilimin sürmesi lazım.”
  
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV