29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Kayseri'den mobilyada iddialı hedef

İhracat yapılan ülke sayısının 150’ye çıkarılması amaçlanıyor.

26 Nisan 2012 Perşembe 13:12
Kayseri'den mobilyada iddialı hedef
 Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nurettin Okandan, mobilya sektörünün geçen yıl 323 milyon dolar ihracat yaptığını, mal ihraç ettiği 112 ülke sayısının 150’ye çıkmasının zor olmayacağını söyledi.

Mobilya sektörünün cari açık vermeyen ender sektörlerden birisi olduğunu hatırlatan Nurettin Okandan, Kayseri’de ikincisi açılan mobilya fuarının da uluslararası boyut kazanması gerektiğini ifade etti.
Okandan, yaptığı açıklamada, bu konuda gerek mobilya üreticisi firmaların gerekse odaların ve sektörle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ciddi çalışmaları olduğunu dile getirdi. Meclis Başkanı Okandan, Türkiye’nin geçen yıl mobilya ihracatı rakamının 1.7 milyar dolar olduğunu da anımsatarak, şu bilgileri verdi: “Mobilya sektörümüz Kayseri’de en çok katma değer, en çok ihracat yapan ve en çok istihdama katkı sağlayan sektördür. Geçen yıl itibarıyla 323 milyon dolarlık mobilya sektörü ihracat yaptı. Türkiye’nin ihracatı 1.7 milyar dolardır. Biz her geçen ihracatçı sayısının artırılmasına çalışıyoruz. Lojistik destek sağlandığı durumunda 112 olan ihracat ülke sayısının da 150’ye çıkması mümkündür. Bunun gayreti içinde olacağız. Bunu gerçekleştirmek sektör için zor değildir.”

Türkiye’de mobilya sektörünün aynı zamanda cari açık vermeyen ender sektörlerden birisi olduğunun unutulmamasını isteyen Okandan, “Bunun yanında sektör en fazla yerli ürün kullanan sektördür. Kayseri’de gelişimine paralel yan sanayiyi de büyütüp geliştirdi. Keçe, metal, cam gibi birçok yan sektördeki firmalar büyük oranda büyüme sağladı. Bizim firmalarımızın ölçeklerini büyütmeleri memnun ediyor. Ama önümüzdeki günlerde tasarım ve markalaşmaya önem vermeleri gerekir. Bunu yapmak zorundalar.” ifadesini kullandı.

BRN Yatak firması sahibi Berna İlter de firmalarının sektörde ihracat şampiyonu olduğunu ifade ederek, yeni pazarlar bulma adına önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. İlter, BRN Yatak ürünlerini Türk halkının da kullanması için iç piyasaya açıldıklarını anlatarak, “Kayseri Mobilya Fuarı her geçen gün daha da büyük ilgi görüyor. Kayseri’nin mobilyanın başkenti olması adına Kayserili üreticiler olarak tanıtmaya çalışıyoruz. Uluslararası boyuta taşınması için çabalıyoruz. Bizim de bu fuarda yer almamızın nedeni ürünlerimizi hem yerel hem de uluslararası boyutta tanıtmak içindir.” dedi. İlter, sektörde en çok ihracat yapan firmalardan biri olduklarını, 5 kıtada 5 noktada BRN Yatak satışı bulunduğunu belirtti. 

Yatak sektörünün Avrupa ağırlıklı çalıştığına işaret eden Berna İlter, “Değişim rüzgarı ile firma olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan daha çok talep alıyoruz. Bu bizi farklı kıtalara, ülkelere yönlendirdi. İhracat yaptığımız ülke sayısını 50’den 60’a çıkarmamız zor değil. Avrupa’daki krizden dolayı yeni pazarlar bulmak zorundayız. Sektör olarak başarmamız da mümkün.” değerlendirmesini yaptı.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV