29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Teşvik paketine EBSO'dan destek

EBSO Başkanı Yorgancılar : Bazı eksiklikler var ama beklentilerimiz karşılandı.

22 Nisan 2012 Pazar 22:33
Teşvik paketine EBSO'dan destek
 Türkiye’de üretilen her 100 dolarlık üründe 43 dolarlık ithal girdinin kullanıldığını belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yeni teşvik sisteminde olumlu bir politikanın benimsendiğini söyledi. Yorgancılar, yeni teşvik sisteminde EBSO’nun önerilerinin kabul edildiğini kaydetti.

Ender Yorgancılar, düzenlediği basın toplantısında geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketini değerlendirdi. Paketin, bazı eksiklikleri bulunmasına rağmen beklentileri karşıladığını anlatan EBSO Başkanı, “Paket, üretim ve yatırımı destekliyor ancak ihracat ve istihdam ayağı yetersiz. İller arası haksız rekabet devam ediyor. Komşu illerde fark, en fazla 1 derece olmalıydı.” açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin geçen yıl 173 milyar dolar ara mal ithalatı yaptığını, ithalatı aşağı çekmeyi amaçlayan bir teşvik sisteminin hazırlandığını dile getiren Yorgancılar, olumlu bir politika ortaya konulduğuna dikkat çekti. Eksiklerin giderileceğine dair Başbakan Erdoğan’ın, “Yanlışlıklar olabilir, düzeltilmesi söz konusudur.” yaklaşımının kendileri için ümit ve moral verici olduğunu ifade eden Yorgancılar, eksiklikleri TOBB önderliğinde yapılacak toplantıda hükümete sunacaklarını vurguladı. Yorgancılar, “Doğru yapılanları tebrik ediyoruz. Hakettiğimiz bir teşvik sistemiydi.” diye konuştu.

Yorgancılar, yeni teşvik sistemine göre organize sanayi bölgesindeki yatırımların bir alt bölgedeki teşviklerden faydalanabileceğine imkan sağlayan düzenlemenin EBSO tarafından gündeme getirildiğini kaydetti. İzmir'deki 10 organize sanayi bölgesinin toplam alanının üçte birinin boş durumda olduğu gerçeğinden hareketle yaptıkları çalışmanın Türkiye'ye model olduğunu ifade eden Yorgancılar, “Doğru fikir olduğu müddetçe benimseniyor ve Türkiye'ye model hale geliyor. Görüşlerimizin yeni teşvik sisteminde yer bulmuş olmasından gurur duyduk. Yatırım indiriminin tekrar uygulanması ve turizme özel teşvik verilmesi önerilerimiz de teşvik sistemi içinde yer buldu.” dedi.

KOMŞU İLLER SIKINTISI

Yorgancılar, geçen dönemde İzmir'in 1., Manisa'nın ise 3. bölge içinde yer alması sebebiyle yatırımların Manisa'ya kaptırıldığı yönünde eleştirileri hatırlatarak, İzmir ile Manisa arasındaki teşvik farklılıklarının devam ettiğini anlattı. İller arasındaki farkın en fazla 1 derece olması gerektiğini söyleyen Yorgancılar, “Yeni sistemde İzmir, teşviklerden en az yararlanabilen 1. bölgede yer alıyor. OSB’lerde yatırım yapmak isteyenler ise 2. bölge avantajlarından yararlanabilecek. Yanımızda 3. bölge olan Manisa’da OSB’ye giden yatırımcı da 4. bölge avantajından yararlanabilecek. İzmir ile Manisa arasındaki o fark, maalesef burada devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık turizminin stratejik yatırımlar içinde bulunmamasının, İzmir'in sağlık temasıyla hazırlandığı EXPO sürecinde önemli bir eksiklik olacağını ifade eden Yorgancılar, bu konuda il bazlı bir destekleme yapılmasını talep edeceklerini ifade etti.

EBSO’NUN “ALKIŞLADIKLARI”

*İl bazlı bölgesel teşvik sistemi.
*Yatırımların 1 Ocak 2012’den itibaren geçerli olması. 
*Cari açığın azaltılmasını ön plana çıkaran bir sistem kurularak stratejik sektörlerin ön plana çıkarılması.
*OSB’ler için önerdiği sistemin, stratejik yatırımlar ve öncelikli alanlarda yapılacak yatırımların 5. bölge desteklerinden faydalanmasının sağlanması.
*Yatırım indiriminin yeniden getirilmesi. 
*Stratejik yatırımlarda, bölge ayrımı olmaksızın yüzde 50 yatırım indirimi sağlanması.
*Kümelenmenin teşvik edilmesi.
*Hizmet sektörünün ilk kez destekleniyor olması.
*Yatırımdan sonra da firmaların desteklenmesi.

EKSİK GÖRDÜKLERİ

*Komşu iller arasındaki haksız rekabetin giderilememesi
*OSB yatırımları bir alt bölge şeklinde teşvik edilse de OSB’lere yapılan yatırımların azami teşviklerden faydalandırılmaması. 
*Cari açığın yüzde 70’ini oluşturan enerji ithalatına rağmen enerji desteğinin sınırlı kalması. 
*Stratejik yatırım başlığının eklenmesiyle büyük ölçekli yatırımların miktarı düşürülse de EXPO 2020 sürecinde önem taşıyan sağlık turizminin stratejik yatırımlarda olmaması. 
*Tarımla ilgili bir teşviğin bulunmaması.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV