29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Şeffaflık, verimlilik, kurumsallaşma!

11 Mart 2012, 17:06
Şeffaflık, verimlilik, kurumsallaşma!
ALİ UĞUR
Bursa OSB’de şeffaflık ilkesini temel alarak kurumsallaşma çalışmalarını devreye soktuk. Bu konuda somut uygulamaları hayata geçirmeye başladık ve üzerinde birçok sorumluluk bulunan sanayicinin en azından bölge için yüklendiği sorumlulukların hafifletilmesi için çalışıyoruz.
 
BTSO OSB’nin gelirlerinin arttırılması ve giderlerinin azaltılması konularında çeşitli proje uygulamalarını başlattık. Bölge içerisinde yapılacak yeni yatırımlar ve mevcut yatırımların iyileştirilmesi sayesinde verilen hizmetin kalitesi de artacak.
 
Yönetim Kurulu olarak çok sayıda önemli hedeflerimiz var.
 
Bölgemizi katılımcılarımızla birlikte yöneten şeffaf ve ulaşılabilir bir yönetim kurulu anlayışımızın oluşturulması için çaba sarf ediyoruz. Verdiğimiz hizmet çeşitliliğini, hizmet kalitesini ve çevreyi korumaya yönelik önlemleri ile öncü olan bir OSB Yönetimi oluşturmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.
 
Ülkemiz ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla diğer OSB’lerle sürekli işbirliği halinde olacağız. Bölgemizdeki firmalara katma değer yaratacak olan hizmetleri kaliteli, ucuz ve kesintisiz olarak sunan ve bu amaçla en başta enerji verimliliği konusunda öncü bir OSB oluşturmak niyetindeyiz. Geçmiş geçmişte kaldı, biz artık geleceğe göre planlamalarımızı yapıyor, sürekli gelişen ve kendini geliştiren örnek bir bölge oluşturma gayretindeyiz.
 
Şeffaflık ilkesini esas alarak, öncelikli hedeflerimizi ileri arıtma tesisi, bölgenin mevcut altyapısındaki eskiyen kısmi altyapının yenilenmesi, idari ve sosyal tesis yapımı olarak belirledik.
 
Bunları yaparken bütçeye ek yük getirmemek adına tasarruflu davranacağız.
 
OSB yönetimdeki tüm arkadaşlarımız ile birlikte en iyi hizmeti, tasarruflu ve etkin bir şekilde verebilmenin hesaplarını yapıyoruz. Bölge müdürlüğündeki tecrübeli kadromuz da bu konuda duyarlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Her türlü çalışmanın maliyet ve diğer ayrıntıları ince hesaplar ile kontrol ediliyor. Sanayicilerimize verilen hizmeti aksatmadan yerine getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.
 
Gelirler ve giderler konusunda hassas bir denge kurmak zorundayız. Kuvvetli bir OSB, BTSO’yu da güçlendirecektir. Bilinçsiz ve aşırı yatırım, BTSO’nun da sırtına önemli yükler getirir. Bu anlamda öncelikle OSB sanayicisinin yükünü arttırmadan gelirlerimizi arttırmalıyız. Maliyetleri kontrol edip tasarruf yapılabilecek noktalarda tasarruflar yapacağız. Biz ek bütçe koydurmadan yapacağımız tasarruflarla neler yapabiliriz? sorusunun cevaplarını arıyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarda da bunun örneklerini gördük.
 
Yükü ağır ve karsızlık içinde olan sanayiciye verilen hizmetleri daha ucuza vermenin arayışı içindeyiz.
 
Bizler BTSO OSB’nin daha iyi hizmet verebilmesi için çalışıyoruz. Ancak bu hizmetin de giderlerini en alt seviyede tutmaya çalışıyoruz. Biz sadece böyle gelmiş böyle gider mantığını kaldırmak istiyoruz. Sanayicimizin parasını, yine sanayicimizin kaliteli hizmet alması için kullanacağız.
 
Görevde kalacağımız süre boyunca yönetim ve şeffaflık anlayışını yerleştirmek için çalışacağız.
 
Şeffaflık ilkelerini sağlamak amacıyla yönetim kurulu kararlarını internet ortamında yayınlıyoruz.
 
Her yıl ortalama 12 milyon metreküp su arıtılan Atıksu Arıtma Tesisi’nden deşarj edilen suyun yüzde 70’ini tekrar kullanılabilir hale getirecek ileri arıtma yatırımının üzerinde duruyoruz.
 
Yönetim sürecinde yapacağımız diğer bir önemli proje de idari ve sosyal tesis olacak. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) arkasındaki mevcut arazide meclis üyelerinin ve sanayicilerin kullanacağı bir sosyal tesis yapmayı düşünüyoruz. Amaç sadece spor ve eğlence değil, sanayici ve meclis üyelerinin tanışmasını, kaynaşmasını sağlamak. Diğer OSB’ler bunu çok güzel başardı. Bizler de aynı ortamı yakalayabilmek için çalışıyoruz.
 
* Ali Uğur – Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV