29 Kasım 2021 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

AB'ye ihracatta iş güvenliği uyarısı

İş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem almayan firmaların ürünleri tercih edilmiyor.

29 Nisan 2012 Pazar 10:58
AB'ye ihracatta iş güvenliği uyarısı
 İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı çıkaramayan Türkiye, ihracat yaptığı ülkelerde de sorun yaşıyor. İSGDEM Genel Müdürü Mesut Toraman, Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan AB ülkelerinin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem almayan işverenlerin mallarını tercih etmediğini söyledi.
 
Dünyanın 16. Büyük ekonomisi olan Türkiye’nin, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki sicili ihracatı olumsuz etkiliyor.
 
İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık, Eğitim ve Mühendislik Hizmetleri(İSGDEM) Genel Müdürü Mesut Toraman, uluslararası iş sözleşmelerinin uygulama alanları ile 4857 sayılı İş Kanunu karşılaştırıldığında, ülkemizdeki çalışanların büyük bir bölümünün iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun olduğunun ortaya çıktığına dikkat çekti.
 
Toraman, “Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan AB ülkeleri iş sağlığı ve güvenliği konusunda gereken önlemleri almayan işverenlerin mallarını tercih etmiyor.
 
İş kazalarının Türkiye’ye maliyetine bakıldığında ise 36 milyon lirayı buluyor. 2010 yılı SGK verileri de iş kazalarında 1444 kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor. Bu nedenle ülkemiz için bu kadar önem arz eden İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası bir an önce çıkarılmalı” dedi. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV