29 Mayıs 2023 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Bursa ve Sanayi

11 Mart 2012, 18:53
Bursa ve Sanayi
RECEP ALTEPE
Bursa, 8000 yıl öncesine uzanan şehircilik geleneği ile dünyanın önemli merkezlerinden biri olmuştur. İpekyolu ve Baharat yollarının kesişme noktasındaki bir il olarak tarih boyunca önemli ticaret merkezlerinden biri olan Bursa bugün de güçlü sanayi oluşumuyla ülkemizin ticaret hayatında kilit kentlerden biri olma özelliğini sürdürmektedir.
Bursa 1587’den itibaren özellikle ipekböceği yetiştiriciliği ve ipekli kumaş dokumacılığında ülke ekonomisinin köşe taşı mahiyetindeydi.
Osmanlı döneminin en önemli ticaret merkezi olma süreci cumhuriyet döneminde de önemini korumuş ve cumhuriyet döneminin en görkemli fabrikası Bursa’mızda hayata geçirilmiştir.
Tekstil endüstrisine yönelik başlayan makine sanayi zamanla, ağaç işleme makineleri, elektrik ve zirai makinelerin gelişimine ciddi katkılar sağlamıştır. Bugün Bursa’da başta tekstil, otomotiv, makine, gıda ve deri sanayileri olmak üzere, pek çok çeşitteki imalat sektörleri, Bursa’nın ticaret ve sanayi hayatında önemli etkinlikler meydana getirmektedir.
Bursa bugün, sanayi tesislerinin sayısı ve kurulu güç kapasitesi miktarı itibariyle, "Türkiye’nin Sanayi Üssü" konumundadır. Bursa ekonomisinin bu etkin güce kavuşmasında, Bursa’daki organize sanayi bölgelerinin çok büyük rolü bulunmaktadır. Bugün tüzel kişilik kazanmış 13 sanayi bölgesinde, 3000 hektardan fazla bir alanda faaliyet gösteren tesisler, 100.000’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır.
Bursa, tarihi boyunca hep farklı zenginlikleriyle hatırlandı. Bazı zenginlikler diğer değerlerin önüne geçti. Kimi değerler kaderine terk edildi. Bugün hedefimiz, bütün değerlerimizle birlikte dünyanın vitrinine çıkmaktır.
Ülkemizin en büyük sanayi kentlerinden biri olan şehrimizin üretim kapasitesi, nice medeniyete ev sahipliği yapan tarihsel dokusu, sosyal, kültürel, sanatsal ve doğal açıdan çekim merkezi olan kimliği, deniz, hava, ve kara yolları açısından ulaşılabilirliği Bursa’yı ülkemizde markalaşmak isteyen diğer şehirlerin bir adım önünde tutmaktadır.
Bize düşen sahip olduğumuz avantajların stratejik açıdan doğru yönetilmesini sağlayarak şehrimizi layık olduğu konuma taşımak ve kentin yarınlarını bugününden daha güzel hale getirmektir.
Marka şehir bilincinin şehrin tüm dinamikleri tarafından benimsenmesi hedefe ulaşmamızda önemli bir etken olacak. Bu bağlamda marka değerimizi artıran çalışmalarıyla şehrimize katkı sağlayan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Saygılarımla.
* Recep ALTEPE - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Yeni teşvik paketi beklentilerinizi karşıladı mı ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV